הדפס עמוד זה

גמלת סיעוד

גמלת סיעוד (שעות חוק סיעוד שניתן ע"י המוסד לביטוח לאומי):

גמלת סיעוד מיועדת לתושב שהגיע לגיל פרישה הסובל ממוגבלות תפקודית ומתגורר בקהילה, ונמצא זקוק לעזרתו של אדם אחר בביצוע 6 פעולות יום יומיות בסיסיות (מבחן תלות ADL ) באמצעות חברות פרטיות או עמותות שהמוסד לביטוח לאומי משלם להן. הזכאות מותנית בגובה ההכנסות (גובה הכנסותיהם אינו עולה על סכומים שנקבעו בביטוח לאומי) .

מבחן תלות ADL : הלבשה, רחצה, אכילה, ניידות בבית, טיפול בהפרשות (שולט, לא שולט), או נמצא זקוק להשגחה בבית למען בטיחותו ובטיחות הסובבים אותו (במצבים של ירידה קוגנטיבית כמו אלצהיימר, דמנציה) עפ"י החלטת ועדה בביטוח לאומי, הגמלה (חוק סיעוד) מקנה שעות מטפל בבית הקשיש.

גמלת הסיעוד מיועדת לצורך השתתפות בשעות העסקת מטפל או עובד זר בבית הקשיש. גמלת הסיעוד לא ניתנת לקשיש אשר שוהה בבית אבות.

תנאים להגשת תביעה לגמלת סיעוד:

מקום מגורים: תושב ישראל המתגורר בביתו
אדם שהגיע לגיל פרישה: גבר בגיל 67, אישה בגיל 62 (במגמת עליה לגיל 64)
מצב תפקודי ירוד הזקוק במידה רבה לעזרתו של אדם אחר בביצוע פעולות יום-יומיות שנובע כתוצאה ממחלות כרוניות, מחלות חריפות (אונקולוגים), אירוע מוחי, ירידה קוגנטיבית, דמנציה, מחלת אלצהיימר ועוד.

כיצד עושים זאת?

מוציאים טפסים מהאינטרנט מאתר ביטוח לאומי www.btl.gov.il ומגישים לביטוח לאומי. במשרדי הרווחה של העיריות / המועצות, יש עובדות סוציאליות שאחראיות על חוק סיעוד ואליהן ניתן לפנות במידת הצורך להתייעצות או לקבלת טופס תביעה. במסגרת בית החולים ניתן לקבל את הטופס מעובדת סוציאלית במחלקת האשפוז. במסגרת הקהילה, רק לאחר הגשת הטפסים ניתן לקבל 6 שעות שבועיות טרום סיעוד מחברות הסיעוד, במימון חברות הסיעוד (עד לקבלת ההחלטה בביטוח לאומי) לטיפול בבית הגמלאי למטופל המרותק לביתו או למטופל המשתחרר מבית החולים.

לאחר משלוח הטפסים, יתואם ביקור של נציג מביטוח לאומי לביצוע הערכת התלות. אפשר להמיר שעות סיעוד (אצל עו"ס מהרווחה בעירייה) ב: מוצרי ספיגה מרכז יום לקשיש – מסגרת טיפולית הכוללת הסעות הלוך ושוב, במרכז ניתנת פעילות חברתית,שתי ארוחות וטיפול אישי.

לחצן מצוקה – הינו מכשיר המותקן בבית התושב וניתן לנשיאה על היד ומחובר למוקד חירום שפועל 24 שעות ביממה.

להעביר שעות לתשלום עבור עובד זר

ערעור על החלטת המוסד לביטוח לאומי: מטופל /בן משפחה שאינו מרוצה מהחלטת המוסד לביטוח לאומי בנוגע לשעות מטפלת שבועית שאושרה לו או שבקשתו נדחתה, רשאי להגיש ערעור לוועדת עררים בתוך 90 יום מיום שהתקבל מכתב ההחלטה. את הערר יש להגיש בסניף הביטוח הלאומי הקרוב למקום המגורים של המטופל. במידה וגם החלטת וועדת עררים לא לשביעות רצונם, ניתן לערער על ההחלטה בפני בית הדין האזורי לעבודה בתוך 90 יום מיום שהתקבל מכתב ההחלטה.

הכנסה: הגמלה ניתנת למי שהכנסתו נמוכה מסכומים שמתעדכנים כל חודש באתר ביטוח לאומי www.btl.gov.il

גמלה קצרת מועד: קשיש המאושפז בבית החולים שלא קיבל חוק סיעוד לפני האשפוז, והתפתחה מגבלה חדשה או זמנית בתפקוד, ניתן לקבל זכאות ל- 60 יום החל מיום הגשת התביעה (זהו תהליך מזורז בבי"ח בלבד עליו מקבלים אישור לגמלת סיעוד תוך 5 ימים). את התביעה מגישה עובדת סוציאלית מבית החולים בצרוף המלצה ומכתב סיכום ביניים מבית החולים בחתימת רופא.

קישור קבוע למאמר הזה: http://www.hibukravdori.co.il/?page_id=646

8 תגובות

דלגו לטופס מילוי התגובה

 1. רותם

  תוכלו לפרט על פרוצדורה של
  טרום סיעוד?

  1. shula

   תודה רבה שפנית אלי,
   במקרים בהם קיים צורך בקבלת טיפול וסיוע מידי ודחוף לזקן הסובל מירידה בתפקוד, ניתן לקבל שירות טרום סיעוד ללא תשלום מחברות סיעוד. על פי שיקול הדעת המקצועי של אנשי הצוות בחברת הסיעוד.
   מדובר בד"כ ב-6 שעות שבועיות ללא תשלום.
   שרות זה מעניק טיפול סיעודי בזמן ההמתנה לקבלת/דחיית הזכאות לחוק סיעוד שהוגשה למוסד לביטוח לאומי.
   במידה ולא נמצא זכאי, חברות הסיעוד סופגות את העלויות של המטפל/ת.
   התהליך: לאחר מילוי טופס תביעה לגמלת סיעוד, ומסירתו לפקיד התביעות בסניף המוסד לביטוח לאומי, את יכולה לפנות לאחת מחברות הסיעוד במקום מגורי הזקן/נה ולבקש מהם שעות טרום סיעוד, ואז חברת הסיעוד תשלח נציגה מטעמה, בד"כ עובדת סוציאלית להערכה כדי לאשר את שעות טרום הסיעוד.
   אני ממליצה: להגיש את טופס התביעה לביטוח לאומי דרך חברת הסיעוד!
   שולה

   1. רותם

    תודה רבה!
    זה עוזר ותומך ומועיל :)

    1. shula

     אשמח לתמוך ולעזור בכל שאלה

    2. רותם

     זה דיי מהמם שחברות הסיעוד סופגות ולא המשפחה.
     עכשיו רק צריך לעבור את כל הביורוקרטיות של זכאות
     גמלת סיעוד
     …. מתיש!

 2. יוני

  טרום סיעוד הוא שירות חשוב שצריך לתת

 3. יוני

  מבחן תלות קובע את זכאות גמלת סיעוד

 4. יוני

  גמלת סיעוד מיועדת לגמלאי שעבר מבחן תלות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

*

אתם יכולים להשתמש באפשרויות ותגי ה-HTMLהבאים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>